evpteleja

Prodam vlončene sadike evpteleja (Euptelea pleiosperma).  Sadike sem vzgojil sam in so na voljo v Majšperku (070227374, bukovjek@gmail.com). Slike so simbolične.

Evpteleja – risba listov in cvetov

Rod Euptelea obsega le dve vrsti E. pleiosperma in E. polyandra in ga uvrščamo v novo družino Eupteleaceae. Evpteleje so starodavna drevesa, njene fosile so našli po celotni severni zemeljski polobli. Datirajo v obdobje paleocena, to je obdobje med 55,8 – 65,5 mio let.

Evpteleja – lubje

Evpteleja je manjše drevo ali grm, ki zraste 5 do 10 metrov visoko. Njena domovina je Kitajska, Butan in Indija. Uspeva razpršeno v goratih predelih celinske vzhodne Azije na višinah od 700 metrov in se dvigne krepko nad »Triglav«, do 3600 metrov nad morjem. Zaradi te razpršenosti na področju dolgem preko 2500 km je vrsta med seboj  genetsko zelo raznolika. Prvi zahodnjak, ki se je leta 1860 srečal z evpteleja v indijskem hribovju Mishmi, je bil britanski botanik William Griffith. Zaradi velikega naravnega rastišča evptelea kot vrsta načeloma ni ogrožena, nekatera izmed teh razpršenih rastišč, pa vendarle so ogrožena. V Evropo je prva semena leta 1896 poslal iz Sečuana francoski misionar Paul Farges v semenarsko podjetje Vilmorin, podobno je 4 leta kasneje storil še angleški lovec na rastline Ernest Wilson. Semena je poslal v Anglijo znanemu podjetju Veitch anad Sons, za katerega je takrat iskal botanične novosti.

Evpteleja – naravna razpršena rastišča na Kitajskem v dolžini preko 1500km, še ca.1000 km rastišč je še v Indiji in Butanu
Evptelej še nisem opazil v Sloveniji, mogoče raste kakšna v Arboretumu Volčji potok. Niti slovenskega imena ne poznam, mogoče bi ga lahko kar sedaj prevedel iz nemškega  imena – Schönulmen, kar pomeni lepi brest, saj so listi res podobni brestovim. Botanično ime euptelea sta ji že leta 1840 nadela botanika Siebold in Zucharini, izhaja iz grščine, eu – dobro in ptelea – brest.
Evpteleja – mlade sadike

Kakor sem že prej omenil, je evpteleja manjše listopadno več debelno drevo ali grm, ki zraste 5 do 10 metrov visoko. Zanimivost drevesa so mladi poganjki in nazobčeni listi, ki so obarvani rdeče, starejši pa zeleno. Jeseni se listje obarva rumeno in rdeče. Listi so ovalni, veliki 5-10cm, cvetovi rdeče barve, je vetrocvetka in cveti marca in aprila.

Evpteleja – rdeče obarvana mlada rast

Dobro raste na soncu in rodovitni zemlji. V naravnem okolju je prisotna na gozdnih robovih, še posebej zraven potokov.

Evpteleja – cvetovi

Evpteleja ni dolgoživa vrsta. Uporabna vrednost je predvsem okrasnega značaja. Lepi so rdeče obarvani mladi listi in poganjki ter rumeno rdeča jesenska barva listja.

https://www.mdpi.com/2071-1050/15/14/11035

evpteleja evpteleja evpteleja evpteleja evpteleja evpteleja evpteleja evpteleja evpteleja sadika drevesnica sekvoja sadika drevesnica sekvoja sadika drevesnica sekvoja sadika drevesnica sekvoja sadika drevesnica sekvojasadika drevesnica sekvoja sadika drevesnica sekvoja