arizonska cipresa
Prodam vlončene sadike arizonska cipresa (Cupressus arizonica) višine ca.100 cm za 25 evrov. Sadike sem vzgojil v Halozah iz „domačega“ semena. Sadike so na voljo v Majšperku, (070227374, bukovjek@gmail.com). Slike so simbolične.

Izvor arizonska cipresa je jugozahod Severne Amerike. V ZDA jo najdemo zelo razpršeno v zveznih državah Arizona, Nova Mehika, Teksas in Kalifornija, v Mehiki pa raste bolj nerazpršeno. Obstajaj 5 varietet: arizonica, glabra, montana, nevadensis in stephensonii.
Raste na nadmorskih višinah med 1000 do 2900 metrov v gozdni združbi aligatorskih brinov, arizonskih platan, arizonskih orehov, raznih vrst ameriskih hrastov, tam kjer pade le med 200 in 500 litrov dežja na kvadratni meter, temperature pa so med -17 C in + 30 stopinj celzija.

Pri nas so arizonske ciprese pogosto sajene na Primorskem, v notranjosti jih je pa manj. Lepa drevesa, od koder prihajajo starši mojih sejancev, rastejo pri Botaničnem vrtu v Sežani. Tale cipresa raste v okolici Brežic (https://www.youtube.com/watch?v=uo2U3EXzzzI)

Arizonska cipresa je zimzeleno drevo, ki zraste med 10 in 20 metri visoko, deblo doseže premer do 80 cm. Je piramidne rasti, iglice so modrikasto sive že pri osnovni vrsti, kar je redkost pri ostalih iglavcih, kjer so večinoma zelene. Lubje je pri mladem drevesu rdečkasto, pri srednje starem drevesu pa temno rjavo, pri starem pa temno rjavo do sivo.

Arizonska cipresa je enodomna, kar pomeni da se moški in ženski cvetovi nahajajo na istem drevesu, a ločeno. Cveti od januarja do februarja. Storži so majhni, veliki ca. 2cm, najprej zelene barve, ko pa po 18 – 24 mesecih dozorijo, se obarvajo sivo rjavo. V storžu se nahaja 90-120 majhnih semen.


Od vseh cipres iz družine cipresovk najbolje prenaša mraz, raste lahko v zmerno kislih ali bazičnih tleh na sončnem mestu. Prenese sušo.
Uporabna vrednost arizonske ciprese je predvsem okrasna, zaradi slabe kvalitete lesa se ne uporablja v lesni industriji, sadijo jo tudi za zaščito pred erozijo. Hitro raste, a živi kratko, do 50 let. Sem pa našel novi podatek, da vendarle ne živi tako kratko, doseže lahko starost tudi 200 let in več. Tako je pač to, informacije so zelo “pokvarljiva” roba, najboljše so lastne izkušnje, le tistim človek lahko zares verjame.
070227374
Majšperk
Vir:
https://www.conifers.org/cu/Cupressus_arizonica.php
https://en.wikipedia.org/wiki/Cupressus_arizonica
Von Philipp Zinger – Eigenes Werk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47026346
Von Steve Hurst @ USDA-NRCS PLANTS Database – http://plants.usda.gov/java/largeImage?imageID=cuar_004_ahp.tif, Gemeinfrei, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8536816