navadni usodnik

Prodam sadike navadni usodnik  v loncih višine okrog 70cm za 20 evrov. Sadike so plod lastne vzgoje v Halozah. Na voljo so v Majšperku (070227374, bukovjek@gmail.com). Slike so simbolične.

Navadni usodnik-drevo v času cvetenja

V okolici Majšperka raste kar precej usodnikov. Prvič sem ga opazil pred mnogimi leti pozimi pred eno hišo v Majšperku . Pritegnili so me njegovi zanimivo obarvani plodovi, ki so bili videti kot cvet. Takrat še nisem poznal imena drevesa, zato sem postal pozoren nanj. Naslednje leto sem čakal na njegove cvetove. Pa pride pomlad, ne cveti, pa pride poletje še vedno ne cveti, hm, hm!? Cveti, cveti, samo ne tedaj, ko bi si ljudje mislili. Cveti konec avgusta in v septembru. Od vseh meni znanih dreves usodnik cveti najpozneje. Pozno cveti tudi latnati mehurnik, japonska sofora in evodija (poletna paša za čebele), vendar ne tako pozno, saj cvetijo v juliju in deloma v avgustu. Mogoče se poznosti usodnikovega cvetenja lahko približa kitajski heptakodium (Heptacodium miconioides) in indijska lagerstremija (Lagerstroemia indica). Ja, pa seveda tudi albicija (Albizia julibrisin), ki pa je tako ali tako rekorder po trajanju cvetenja. Naša albicija v Majšperku cveti od junija do septembra. Usodnik ob svojem cvetenju razveseljuje ne le pozno poletno občinstvo, hkrati oddaja tudi zelo močan vonj, ki se širi daleč vstran od drevesa. Nekaterim ljudem je vonj všeč, nekaterim spet ne. Poznam nekoga, ki si ga je posadil zraven zunanjega wc-ja, da mu bo v času cvetenja pomagal pri prikrivanju morebitnih vonjav.

Navadni usodnik

Domovina usodnika je Kitajska in Japonska. Pri nas je dokaj pogost v Vipavski dolini in ob morju. Zraste kot grm ali manjše drevo v višino med 3 in 6 metri, listi so srčasto ovalni, veliki do 12cm, bela socvetja so velika do 24cm, plodovi majhni (6 – 8 mm). Pet rdečih »venčnih«  listov v obliki zvezde pozno jeseni objema posamezen plod kakor »školjka biser«. Plod je najprej bel, nato pa se barva spreminja od svetlo do temno modre. Okrog drevesa radi poganjajo koreninski izrastki.

Navadni usodnik – hkrati cvetovi spodaj in plodovi zgoraj

Usodnik sadimo zaradi lepih belih socvetij, dekorativni plodov, rožnate jesenske barve listja. Načeloma opažam, da usodnik brez težav preživi zime v mojem okolju v Halozah na višjih lega, pa tudi na nižjih legah. Eden celo raste ob eni hiši dokaj nizko na severni strani hriba, kjer sonca pozimi mesec ali dva skoraj ni (leta 2018 je bilo dva dni -21 C). Če pa že pomrzne, se brez težav obnovi iz korenin in prav tako zacveti še isto leto. Užitni naj bi bili kuhani mladi listi in poganjki.

Navadni usodnik-dekorativni plodovi

Dobro raste na sončnem mestu , v rodovitni in odcedni zemlji na zaščiteni legi pred hladnimi vetrovi. Suše ne prenaša najbolje. Rastlina prenese brez težav -15 C (ZONE 7-9), verjetno tudi več za krajši čas, vendar ga je kljub temu priporočljivo saditi v vinogradniških krajih.

Viri:

https://en.wikipedia.org/wiki/Clerodendrum_trichotomum

http://arnoldia.arboretum.harvard.edu/pdf/articles/1995-55-2-arnold-s-promise-fulfilled.pdf

https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Clerodendrum+trichotomum

Robert Brus  DREVESNE VRSTE NA SLOVENSKEM

070227374

bukovjek@gmail.com

Majšperk, Haloze

nevadni usodnik navedeni nevadni usodnik navedeni nevadni usodnik navedeni nevadni usodnik navedeni nevadni usodnik navedeni usodnik